Streda 8. 12. 2021

Navigácia

Dokonalé a nedokonalé ovocie a zelenina

Netradičný vzhľad – skvelá chuť

Plodiny, ktoré nespĺňajú štandardné požiadavky na tvar či veľkosť, bývajú často vyhadzované a nevyužité. Prostredníctvom rozhovorov so žiakmi a vytvorením si  výstav v triedach, sme poukázali na kvalitné ovocie a zeleninu, ktorých jedinou chybičkou krásy je nedokonalý vzhľad. V prvom rade tak chceme vzdelávať žiakov a pomôcť k zníženiu plytvania potravinami.Podľa odhadov Európskej únie sa v rámci členských štátov v priebehu výrobného procesu vyhodí vyše deväť miliónov ton potravín.

Cieľom aktivity je žiakom ukázať, že aj neštandardne vyzerajúca zelenina je vhodná na konzumovanie a vizuálne štandardy by nemali viesť k ďalšiemu potravinovému plytvaniu.

Na Slovensku už máme aj obchodný reťazec, ktorý predstavil začiatkom tohto roka projekt Dokonale nedokonalej zeleniny a ovocia (Perfectly Imperfect), pomocou ktorého sa snaží bojovať proti plytvaniu potravinami. Zákazníci tak nájdu vo vybranom obchodnom reťazci sezónnu ponuku ovocia a zeleniny, ktoré síce nespĺňajú vizuálne štandardy na predaj, ale sú plné vitamínov a majú rovnaké nutričné hodnoty ako ostatné ovocie a zelenina. Obchod ich predáva pod označením Perfectly Imperfect za zvýhodnené ceny.

Dajme šancu každému ovociu a každej zelenine.

Zapísala: PaedDr. A. Kiselová

Fotoalbum:

 

        

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Saratovská ul. 85, Levice
    Saratovská ul. 85
  • 0910 486 759 - tajomníčka /mobil/
    036 631 2577 - tajomníčka
    036 622 3564 - vedúca jedálne

Fotogaléria