Štvrtok 13. 6. 2024

Navigácia

Deň detí v Lesnej škole v Leviciach

Tohtoročný Deň detí bol super! Už niekoľko dní pred ním som sa dozvedel, že mňa a pár mojich spolužiakov zoberie pani zástupkyňa na slávnostné otvorenie Lesnej školy. Hoci som nevedel, čo to presne tá Lesná škola je, strašne som sa tešil a nevedel som sa dočkať. Keď sme tam prišli, na chvíľu som onemel. Bolo to krásne! Dozvedel som sa, že LESY SR prostredníctvom cezhraničného projektu spoločne s maďarskými lesníkmi zriadili prvú Lesnú školu na území Slovenska. A to priamo v našom meste. Paráda! Týmto jedinečným projektom, chcú lesníci priblížiť význam a dôležitosť ochrany životného prostredia deťom aj dospelým.

Keď sme tam prišli, milo nás privítali. Hneď ma zaujal medveď, s ktorým sme sa mohli vyobjímať a odfotiť. Aj ja som sa fotil. Potom sa začala naša prehliadka. Predstavili nám miniarborétum, detské ihrisko s rôznymi prírodnými zaujímavosťami, slnečné hodiny, či strom predkov. Rozprávali nám o stromoch, rastlinách a zvieratkách, ktoré sú súčasťou lesného spoločenstva. Skvelé bolo, že sme si mohli vyskúšať aj niektoré zaujímavé aktivity, ako napr. pílenie dreva ručnou pílkou, či prejsť po „chodníku pocitov“ . Vnímali sme tak rôzne povrchy a vzorky lesa nie len zrakom, ale aj hmatom.. Bol to zážitok. Zaujímavá bola pre mňa aj tabuľka, ktorá znázorňovala ukážky toho, ako dlho sa rozkladajú rôzne materiály. Napríklad, kým sa rozloží plast, môže to trvať aj niekoľko sto rokov a to je pre životné prostredie veľmi škodlivé.
Potom sme sa presunuli do interiéru. V interiéri sa nachádzalo množstvo vypreparovaných lesných zvierat, vsadených akoby do svojho prirodzeného prostredia. V tvorivej dielni sme si mohli vyskúšať pritĺkanie klincov pri výrobe dreveného kŕmidla pre vtáčiky - darilo sa mi J Na poschodí sa nachádzala náučná a poznávacia miestnosť. Tam sme skladali puzzle , určovali huby, živočíchy a rastliny. Vyskúšal som si aj „streľbu“ z laserovej zbrane a skúsil som, akú mám mušku.
Keď sme vyšli z tvorivej dielne, zastavila ma teta redaktorka z televízie TA3 a opýtala sa ma, či s ňou urobím krátky rozhovor. Samozrejme, že som súhlasil. Tento rozhovor uverejnili v hlavných správach na TA3. Videla ma celá rodina. Všetci mi potom telefonovali, že či viem, že som bol v telke.
Všetko, čo sme videli a počuli bolo naozaj krásne, zaujímavé a poučné. Lesná škola je skoro ako ozajstný les, do ktorého sa dá ísť, aj keď je vonku veľmi zlé počasie...
Verím, že sa sem čoskoro vrátim.

Tomáš Trnka, IV. A

Fotoalbum:

 

               

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Saratovská ul. 85, Levice
    Saratovská ul. 85
  • 0910 486 759 - tajomníčka /mobil/
    036 631 2577 - tajomníčka
    036 622 3564 - vedúca jedálne

Fotogaléria