Nedeľa 26. 3. 2023

Navigácia

Exkurzia na farmu „Na háji“ v Devičanoch

Žiaci 4. B a 7. C sa 12. októbra 2021, v rámci projektu „Zelená škola“ a projektu „Hovorme o jedle“, vybrali na exkurziu na farmu v Devičanoch. Po dodržaní všetkých opatrení, sme prežili krásne slnečné dopoludnie v príjemnom prostredí.
Na farme nás privítali príjemní majitelia, ktorí s láskou, s radosťou a s veľkým nadšením rozprávali o svojej práci, a zároveň aj koníčku. Po príchode sme sa rozdelili na dve skupiny a každá sa vybrala iným smerom.

Chlapci si prešli ovocný sad, nakŕmili ovečky, skontrolovali včielky v úli a zahrali sa so strážnymi psíkmi. Dozvedeli sme sa, že väčšinu pôvodných stromov v sade tvoria jablone, medzi nimi je zopár hrušiek, marhúľ a sliviek. Časť tvoria krásne vysokokmenné jablone, ich vek sa odhaduje na 70-80 rokov, ale napriek tomu sú stále vitálne. Ovocie a výrobky z neho sú hlavnou činnosťou farmy. Sortiment tvoria lekváre, mušty, sušené ovocie, pyré, čaje, sirupy a kompóty.
Ovce sú pre majiteľov pomocníkmi pri čistení a kultivovaní  pozemkov, ktoré boli zarastené šípmi a trnkami. Venujú sa aj spracovaniu vlny a mlieka, ale len pre vlastnú spotrebu, keďže je vzhľadom na malú plochu počet zvierat obmedzený.
Dievčatá si prešli zeleninovú a ovocnú záhradku. Prechádzkou medzi záhonmi pomenovávali známe druhy a spoznávali nové. Nebáli sa ani ochutnávania nového a zaujímavého.  Všetkých nás prekvapil ich spôsob pestovania a udržiavania pôdy, nakoľko pestujú rôzne druhy zeleniny a ovocia vo vzájomnej harmónii, neokopávajú, nerýľujú, nepostrekujú. Hospodária ohľaduplne k prírode a životnému prostrediu.
Počas prehliadky sadu a záhradky sme sa  ponúkli popadanými jabĺčkami, sladkými malinami, paradajkami, ochutnali sme pažítku, kapustové listy, ovoňali bylinky.
Na záver našej obhliadky nás čakalo prekvapenie v podobe jablčného muštu z ich sadu, ktorý nám dobre padol k našej desiate. K hospodáreniu sme prispeli aj my, a to kúpou ich sortimentu, ktorý nám ponúkli. Deti si z vreckového nakúpili sušené jabĺčka, sušené bylinky, ovocné šťavy a výživy. Po spoločnom fotení a poďakovaní za prehliadku, sme sa rozlúčili a plný zážitkov vrátili do školy.

Zapísala: PaedDr. A. Kiselová

Fotoalbum:

 

        

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Saratovská ul. 85, Levice
    Saratovská ul. 85
  • 0910 486 759 - tajomníčka /mobil/
    036 631 2577 - tajomníčka
    036 622 3564 - vedúca jedálne

Fotogaléria